بتن خوب چگونه به وجود می آید ؟


⁠⁣🎗 بتن خوب چگونه به وجود می‌آید؟⁣

📙یکی از مهم‌ترین نکاتی که در ارتباط با ساخت بتن وجود دارد رابطه بین اجزا تشکیل‌دهنده بتن است، که هم مربوط به خواص فیزیکی می‌شود و هم شیمیایی و همچنین نسبت اختلاط آنها باهم، اگر مصالح و آب و سیمان بتن با ویژگی‌ های مناسب بتن با هم ترکیب شوند و در شرایط مساعد آب و هوایی استفاده شوند، مطمئنا بتن خوبی به دست می‌آید و اصولا هم بتن خوب بتنی است که دارای مقاومت فشاری دلخواه و رضایت‌بخش باشد. مقاومت رضایت‌ بخش یعنی اینکه خواص بتن مانند مقاومت کششی، وزن مخصوص، مقاومت در برابر سایش، نفوذناپذیری، دوام مقاومت در برابر سولفات‌ ها و... همسو با مقاومت فشاری بهبود یابند.

🔮یکی از مسائلی که در سال‌های اخیر در مورد بتن مورد توجه قرار گرفته، پایایی و دوام بتن است و خورندگی آن. همچنین مشاهده خرابی‌هایی که با عوامل فیزیکی و شیمیایی در بتن‌ها در اکثر نقاط جهان و در کشورهای در حال توسعه بیشتر به وجود می‌آید باعث شد تا به ساخت بتن‌هایی با دوام بالاتر توجه بیشتری شود.

♈️از جمله بتن‌هایی که برای شرایط خاص ساخته می‌شوند می‌توان به بتن با مقاومت زیاد، بتن با دوام زیاد، بتن با مواد پوزولانی زیاد، بتن با کارایی بالا، بتن‌های الیافی ، بتن‌های زیر آب و ضد آب اشاره کرد.
یکی از روش‌هایی که می‌توان به وسیله آن مقاومت بتن را بالا برد این است که با پایین آوردن نسبت آب به سیمان تا حد ۳/۰ مقاومت بتن را بالا برد یا برای بتن‌ هایی با مقاومت بالاتر از این از دوده سلیس در خمیر سیمان استفاده می‌شود که البته در این صورت قیمت این نوع بتن بالا می‌رود و همینطور حین ساخت به دلیل جمع شدن پلاستیک و ناشی از خشک شدن بیشتر این بتن و ترک‌های حرارتی ایجاد می‌شود.
بنابراین چنین بتنی نمی‌تواند در شرایط محیطی خورنده دوام قابل قبولی داشته باشد.

✴️بد نیست بدانید در مورد سازه‌های بلند و رفع شکنندگی بهتر است از بتن‌هایی استفاده شود که مواد پوزولانی و خاکستر بادی و خاکستر پوسته برنج و... به صورت ریزدانه در آن‌ها به کار رفته باشد.
طی سال‌های اخیر برای کاستن از وزن بتن از سنگدانه‌های سبک در آن استفاده می‌کنند که همچنین دوام آنها هم بالا رفته و آزمایشات نشان داده که مقاومت این بتن‌ها در برابر خورندگی هم بسیار بیش از سازه‌های پیشین است.

🔆شرایط آب و هوایی تاثیر بسیار زیادی روی مقاومت و میزان استهلاک بتن می‌گذارد، مثلا در شرایط گرم و مرطوب جنوب ایران خورندگی بیشتر می‌شود. باید توجه داشت که علت عدم آب‌ انداختگی این بتن و واکنش‌ های سریع و گرمای محیط خطر ایجاد ترک‌ های پلاستیک در ساعات اولیه و سپس ترک‌ های ناشی از خشک شدن و حرارت زیاد بوده و در صورتی که به دقت کنترل نشوند، با وجود مقاومت زیاد این بتن‌ ها، وجود ترک‌ ها باعث افزایش نفوذپذیری و خورندگی بتن می‌شود.

📁یکی از دیگر کاربردهای جدید بتن ترکیب و ساخت بتن با الیاف مختلف جهت بالا بردن نرمی آن است و هدف از این کاربرد الیاف در بتن افزایش مقاومت کششی، کنترل گسترش ترک‌ها و افزایش طاقت بتن می‌باشد تا قطعه بتنی بتواند در قسمت‌های ترک خورده تغییر شکل‌ های زیادی کند پس از نقطه حداکثر تنش تحمل کند.

کانال اعضای نظام مهندسی ساختمان

ارسال دیدگاه برای این مطلب
آرشیور مطالب
آمار وبلاگ
کل مطالب : 10
کل نظرات : 0
بازدیدکنندگان امروز : 1
بازدیدکنندگان دیروز : 0
بازدید امروز : 4
بازدید دیروز : 0
کل بازدیدکنندگان : 2
کل بازدیدها : 5